× Zamknij

Dotacje

Bezpieczeństwo podatkowe

ESG

Doradztwo sukcesyjne

NSA: Ryczałt za używanie prywatnych samochodów do celów służbowych podlega opodatkowaniu PIT

20.06.2024 | AKCYZA

Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że ryczałt wypłacany pracownikom za korzystanie z prywatnych samochodów do celów służbowych jest przychodem podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. To kolejne orzeczenie, które rozstrzyga tę kwestię.

 

Sprawa dotyczyła gminy, która zawierała umowy z pracownikami na wykorzystywanie ich prywatnych samochodów w celach służbowych, wypłacając im z tego tytułu ryczałt. W świetle wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2014 roku, który wskazywał, że wypłata ryczałtu następuje w interesie pracodawcy, gmina miała wątpliwości co do opodatkowania takiego świadczenia. Zwróciła się więc o interpretację do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Dyrektor KIS, nie zgadzając się z gminą, stwierdził, że ryczałt stanowi świadczenie pieniężne związane ze stosunkiem pracy i podlega opodatkowaniu. Swoje stanowisko oparł na wykładni literalnej, historycznej oraz systemowej przepisów, podkreślając, że obowiązujące regulacje nie przewidują zwolnienia z PIT dla zwrotów kosztów dojazdów prywatnymi samochodami, chyba że wynika to wprost z przepisów szczególnych, które nie dotyczą gminy.

 

WSA w Gdańsku początkowo przyznał rację gminie, wskazując, że zwrot kosztów używania samochodu dla celów służbowych nie stanowi przychodu pracownika i nie powinien być opodatkowany. Sąd uznał, że ryczałt służy jedynie rekompensacie za uszczerbek ponoszony przez pracownika w związku z wykonywaniem obowiązków. NSA uchylił jednak wyrok WSA w Gdańsku, podkreślając, że ryczałt jest świadczeniem pieniężnym, które zwiększa aktywa pracownika i jako takie powinno podlegać opodatkowaniu. NSA wskazał, że żadne przepisy szczególne nie zwalniają gminy z obowiązku opodatkowania tego typu świadczeń. Przywołał przy tym argumentację wykładni historycznej, która pokazuje, że zwolnienia dla ryczałtów były ograniczane ze względu na liczne nadużycia.

 

 

Podstawa prawna:

 

  • Wyrok NSA z 12 czerwca 2024 r., sygn. akt II FSK 1203/21,
  • Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 z późn. zm.).